ПолитикаРасследования

Женевський саміт США-Росія: нова геополітична стратегія чи акт дружніх переговорів?

Автор: Волківський Микола, політолог-міжнародник

Минулі два дні уся Світова спільнота була зосереджена на переговорах двох лідерів: Джозефа Байдена та Володимира Путіна. Правий був Президент Швейарської конфедерації Гай Пармелін, коли сказав, що : «Женева протягом двох днів — це найбезпечніше місто і місце на Світі».

Передумови зустрічі

Важливо зрозуміти і доцільно усвідомити той факт, що перша зустріч Володимира Путіна і Джо Байдена, після перемоги останнього на виборах у США могла так швидко не відбутися.

Проводячи паралелі першої зустрічі Путіна і Трампа «на полі» Саміту Великої 20 у Гамбурзі (G20), а також Гельсінського Саміту 2018, де були досягнути певні цілі : уже сам факт зустрічі в Гамбурзі деякі ЗМІ назвали «маленькою перемогою Путіна».

Це відчувалося вже по тому, як проходила зустріч. Спочатку два лідера поспілкувалися якийсь час і поспішили поділитися першими результатами з пресою. І в першій зустрічі у Гамбурзі, а також в Гельсінкі факт наявності спільної прес-конференції говорив про дружній формат переговорів.
Трамп тоді сказав, що для нього «честь» зустріти Путіна.

Говорили Трамп і Путін і про кіберзлочинність, звинувачення спецслужб США у втручанні російських хакерів в американські президентські вибори в 2016 році.

Тема кіберзлочинності впродовж останніх років також залишилась незмінною. Проблема та постійна боротьба із кібертероризмом та хакерськими атаками залишається однією із найважливіших.

Хід перегорів

Перший на територію Вілли Ла Гранж приїхав президент РФ Володимир Путін в 13:03 за місцевим часов. Доречі важко пригадати коли Президент США вчасно та без запізнень прибув на переговори.

Під час саміту G20 у Мексиці Володимир Путін запізнився на 40 хвилин на зустріч з президентом США Бараком Обамою. Також Президент РФ запізнювався на переговори під час саміту G20 у Гамбурзі.

Той факт, що Президент РФ вчасно прибув на переговори говорить про стратегічну важливість для російської дипломатії.

Під час зустрічі журналісти не побачили ні «напруженої розмови» двох лідерів, яка відбулася на зустрічі Обами з Путіним, ні «драматичної атмосфери», коли колишній президент США Дональд Трамп, здавалося, був засліплений Путіним.

78-річний Байден та 69-річний Путін обмінялися пристойними і короткими вступними словами, але ЗМІ та спостерігачі у всьому світі вважають, що це, мабуть, найдружніша атмосфера, яку вони можуть створити.

Лідери двох країн не провели спільної прес-конференції та не підписали жодних спільних документів. Перед зустріччю Путін опублікував набагато більше інформації, ніж Байден через ЗМІ. Це також доводить, що Путін краще поводиться із засобами масової інформації, ніж його американський колега, оскільки експерти заявляють, що Путін — російський лідер, який має досвід спілкування з п’ятьма різними президентами США, від Білла Клінтона до Байдена, і він чудово розуміє, що таке США.

Про що йшла мова та підсумки зустрічі?

Із власних інстайдерських джерел стало відомо, що українське питання розглядалось у всіх трьох форматах спільних зустрічей.

Це також підтвердила Вікторія Нуланд (заступник держсекретаря США) у своєму спілкування із ЗМІ після закінчення саміту. Нуланд зазначила, що в питанні України США мають великі розбіжності з Росією.

«У нас сильні програми підтримки України в області безпеки, економічного розвитку, антикорупційних зусиль і все це буде тривати».

Що стосується мінських угод, Нуланд підкреслила, що це єдиний письмовий документ, в якому Путін запевнив, що піде з Донбасу.

Білий дім прогнозує початок серйозних і інтенсивних консультацій з українськими партнерами про те, як вони бачать мінські угоди і як будуть рухатися до їх реалізації.

«І тоді ми подивимося чи є потенційні підстави для нас бути задіяними. Можливо, це просто захисний щит для нинішнього конфлікту в очах Москви? Ми цього ще не знаємо, але ми готові протестувати це», — зазначила американський політик.

Відповідаючи на питання про Кримську платформу, Нуланд назвала її дуже важливою ініціативою з боку українського уряду для підвищення світової уваги до Криму.

Вже найближчим часом ми дізнаємося, як вплинули переговори двох держав на Україну. Зустріч у Вашингтоні чітко покаже реальну модель білатеральної співпраці України та США.


Похожие новости

Кнопка «Наверх»
Закрыть